Материали
7 декември 2024 г. Коледната стая на чудесата
По традиция в Детска архитектурна работилница месец декември е изпълнен с много коледно настроение. Тази събота децата ще създадат свой уникален коледен интериор, пълен с уют и магия. Ще изработим миниатюрни камини, украси за елха от дървени клечки и други вълшебни декорации, които ще вдъхнат живот на празничния дух.
14 декември 2024 г. Вълшебно коледно градче
В тази работилница ще сътворим снежен зимен пейзаж със силуети на коледно градче, които ще оживеят в няколко плана, създавайки усещане за дълбочина. С помощта на велпапе, хартия и декоративни материали децата ще изградят магически хоризонт с къщи, дървета и празнични детайли, изпълнени с уют и вълшебство.
21 декември 2024 г. Коледна къща от бисквити
Пренесете се в света на сладките приказки, където всяка бисквитка се превръща в тухличка, а бонбоните украсяват вълшебни къщи. С много въображение и лакомства ще изградим нашите захарни модели, пълни с топлина и коледно очарование. Това ще бъде истински празник за всички сетива!
Занятията се провеждат от 10.00 до 11.30 и 13.00 до 14.30 часа в сградата на „Съюза на архитектите в България”, ул.”Кракра”11, гр. София. Минимална възраст 6 години. Записване на имейл: arch_for_children@abv.bg
Наръчникът „Изграждаме заедно с децата“ обобщава полезни насоки за дизайн на училищната среда, които имат за цел да вдъхновят подобряването на физическата среда в училище в сътрудничество с децата и младежите. Описани са стъпките, които трябва да следва всеки един образователен проект с фокус архитектура и застроена среда. В публикацията ще намерите както разработените проекти в рамките на „Изграждаме заедно: Град на децата“, така и няколко много добри примера от България, Румъния, Дания, Швеция и Германия.
Опитахме да създадем общ модел за това как учениците могат да бъдат включени във формирането на своята училищна среда. Моделът стъпва на разработената методология на европейския проект REBUS и в училище може да бъде адаптиран и приложен за проекти с различен мащаб — от подобряване на обособен кът до обновяване на цяло училище. Желанието ни е да подкрепим учители, педагози и училищни служители. Надяваме се, че и децата и младежите също ще открият полезна информация за свои инициативи тук.
Наръчникът и части от него могат да се ползват свободно за образователни цели от този pdf файл като се цитира източника.
Публикацията е част от проект „Изграждаме заедно: Град на децата“. „Изграждаме заедно“ се реализира през 2019 г. от Гьоте-институт България като част от културната програма на Пловдив — Европейска столица на културата 2019 в партньорство с Ателие 3, Детска архитектурна работилница, БГ Бъди активен и с подкрепата на Wilo Foundation.
Тематичен маршрут за деца организиран от ДЕТСКА АРХИТЕКТУРНА РАБОТИЛНИЦА. Малчуганите с помощта на карта ще изследват скритите кътчета на града, търсейки отговорите на поредица от забавни въпроси и загадки.
„Градски изследователи” е интерактивен маршрут за децата в София, който използва града като образователен инструмент за визуални изкуства, графика и архитектура. Чрез карта на маршрут с обекти, с поставени задачи и инструкции за тяхното изпълнение, децата ще имат възможност да влязат в интеракция с различни типове градски пространства и сгради, научавайки много нови факти за техния град. Маршутът залага на активно преживяване и взаимодействие с архитектурната среда и нейните ползватели, разкривайки необичайни гледни точки към познати обекти и сетивно преживяване на материалната среда.
Карта 1
Карта 2
„Градски изследователи” е интерактивен маршрут за децата в София, който използва града като образователен инструмент за визуални изкуства, графика и архитектура. Чрез карта на маршрут с обекти от КВАРТАЛА с поставени задачи и инструкции за тяхното изпълнение, децата ще имат възможност да влязат в интеракция с различни типове градски пространства и сгради, научавайки много нови факти за техния град. Маршутът залага на активно преживяване и взаимодействие с архитектурната среда и нейните ползватели, разкривайки необичайни гледни точки към познати обекти и сетивно преживяване на материалната среда.